Oskrbovalec družinskega člana predstavlja alternativo upravičencem do institucionalnega varstva, s poudarkom na zagotovitvi večje intimnosti, individualnosti, solidarnosti, osebne komunikacije, domačnosti in topline. Je pravica, pri kateri lahko upravičenec namesto celodnevnega varstva izbere družinskega člana, ki mu je pripravljen nuditi pomoč v domačem okolju.
Med pravicami, ki se bodo prve začele izvajati (od 01. januarja 2024) po Zakonu o dolgotrajni oskrbi, je pravica do oskrbovalca družinskega člana (pred tem družinski pomočnik). Ta bo prejel delno plačilo za izgubljeni dohodek v vrednosti 1,2-kratnika minimalne plače v državi, če bo oskrbovalec skrbel za dva uporabnika hkrati, bo to delno plačilo v vrednosti 1,8-kratnika minimalne plače. Na voljo bo imel 21 dni dopusta, oskrbovana oseba pa bo v tem času v socialnovarstveni ustanovi, ki ji bo nudila enak obseg storitev.
Kdo je lahko oskrbovalec družinskega člana:
- je polnoletna oseba;
- je poslovno sposoben;
- je psihofizično sposoben opravljati naloge oskrbovalca družinskega člana;
- je družinski član upravičenca in ima prijavljeno stalno ali začasno prebivališče na istem naslovu kot upravičenec in tam tudi dejansko prebiva;
- iz kazenske evidence izhaja, da ni bil pravnomočno obsojen zaradi kaznivega dejanja zoper življenje in telo, kaznivega dejanja zoper spolno nedotakljivost ali kaznivega dejanja zoper premoženje;
- ima opravljeno usposabljanje iz 30. člena tega zakona oziroma ga opravi najpozneje v treh mesecih od izvršljivosti odločbe o izbiri oskrbovalca družinskega člana.
Oskrbovalec družinskega člana na podlagi izvršljive odločbe iz 39. člena Zakona o dolgotrajni oskrbi pred pričetkom opravljanja nalog:
- se odjavi iz evidence brezposelnih ali evidence iskalcev zaposlitve oziroma zapusti trg dela ali
- nastopi delovno razmerje s polovičnim delovnim časom, če ima uporabnik dva oskrbovalca družinskega člana.
Oceno psihofizične sposobnosti iz 3. točke prvega odstavka tega člena opravi izbrani osebni zdravnik kandidata za oskrbovalca družinskega člana, o čemer izda potrdilo z veljavnostjo največ treh let.
Oskrbovalec družinskega člana lahko sočasno zagotavlja DO največ dvema upravičencema.
Upravičenec ali upravičenka do DO je zavarovana oseba, ki so ji priznane pravice iz tega zakona (osebe z demenco spadajo v ti dve kategoriji)
- 4. kategorija – težka omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe. V to kategorijo se uvrsti zavarovana oseba, ki je v postopku ocene upravičenosti do DO dosegla od 70 do 89,99 ponderiranih točk;
- 5. kategorija – najtežja omejitev samostojnosti ali sposobnosti samooskrbe. V to kategorijo se uvrsti zavarovana oseba, ki je v postopku ocene upravičenosti do DO dosegla od 90 do 100 ponderiranih točk.
Več o zakonu o dolgotrajni oskrbi preberite tukaj.