
Program neposredne pomoči, ozaveščanja, svetovanja in oskrbe ogroženih, izključenih, ranljivih skupin ter bolnikov z redkimi boleznimi s ključnim ciljem: zagotavljanje kvalitetnejšega življenja in zdravja: “NEPOSREDNA POMOČ OSEBAM Z DEMENCO V LOKALNEM OKOLJU” sofinancira REPUBLIKA SLOVENIJA, MINISTRSTVO ZA ZDRAVJE.
NAMEN PROGRAMA je krepitev in razvoj programov pomoči osebam z demenco, njihovim svojcem in oskrbovalcem preko neposredne pomoči v obliki družabništva, ter povečan obseg ostalih aktivnosti: ozaveščanja, svetovanja in oskrbe ogroženih, izključenih in skritih uporabnikov s ciljem, da jim zagotovimo kvalitetnejše življenje in zdravje.
CILJ PROGRAMA je neposredna pomoč preko družabništva in ostalih navedenih aktivnosti za boljše opolnomočenje oseb z demenco, njihovih svojcev in oskrbovalcev. Na ta način se zmanjša njihova družbena izključenost zaradi bolezni in skrbi za obolelega. Cilj programa je tudi usmerjeno preventivno ozaveščanje, ustvarjanje podpornega okolja, spremljanja in celostne pomoči z namenom zagotavljati večjo dostopnost informacij uporabnikov, zmanjševanje neenakosti pri dostopnosti in obsegu zdravstvenih storitev ter doseganje kvalitetnejše obravnave in pogojev za življenje uporabnikov na naslednje način:
- KREPITEV IN RAZVOJ NEPOSREDNE POMOČI NAMENJENIH OSEBAM Z DEMENCO, NJIHOVIM SVOJCEM IN SKRBNIKOM V OBLIKI DRUŽABNIŠTVA
S širitvijo aktivnosti družabništva želimo osebam z demenco, njihovim svojcem in oskrbovalcem omogočiti ustrezno pomoč in podporo in sicer takrat, ko jo resnično potrebujejo. V ta namen smo poleg že obstoječega programa usposabljanja, osnovnega treninga za družabnike, ki poteka 2x letno, izvedli še dodatne tečaje za družabnike, s čimer smo povečali število družabništev domu in v skupini. Pri načrtovanju animacijskih aktivnosti in vodenih delavnicah v okviru družabništva na domu in skupini smo sodelovali s strokovnjaki na področju demence (nevrologi, psihiatri, psihologi, socialnimi in zdravstvenimi delavci…). Multidisciplinarno povezovanje nam omogoča akcijsko in izkustveno učenje, s čimer razvijamo vedno novo znanje in pristope. Osebam z demenco, njihovim svojcem in oskrbovalcem družabništvo na domu in v skupini zagotavlja podporo in pomoč pri soočanju z boleznijo, krepitev aktivnosti, ki jih osebe z demenco še zmorejo, trening specifičnih miselnih področij (zaznava, prepoznava, spomin, orientacija, govor, izvršilne funkcije, motorika), premoščanje odklonilnega vedenja ter kvalitetno in aktivno preživljanje prostega časa.
- OPOLNOMOČENJE OSEB Z DEMENCO, NJIHOVIH SVOJCEV IN OSKRBOVALCEV IN OZAVEŠČANJE JAVNOSTI PREKO DRUŽABNIŠVA
S krepitvijo družabništva in ostalih aktivnosti dosegamo večjo ozaveščenost, prepoznavanje in razumevanje bolezni. Z ustrezno obravnavo in pristopom do osebe z demenco, se uporabniki počutijo bolj spoštovani in bolj sprejeti člani družbe, kar vpliva na večjo samostojnost in aktivno vključenost v skupnost.
- ZAGOTAVLJANJE VEČJE DOSTOPNOSTI POMOČI PREKO DRUŽABNIŠVA IN OSEBNIH SVETOVALNIH RAZGOVOROV, NUDENJE POMOČI, SPREMLJANJE IN INFORMIRANJE
V okviru družabništva na domu in v skupini za osebe z demenco omogočamo uporabnikom in njihovim oskrbovalcem možnost osebnega svetovanja, nasvetovanja, informiranja ali usmerjanja preko različnih obliko svetovalnih razgovorov: individualno svetovanje za osebe z demenco, individualno svetovanje za oskrbovalce.
Osebam z demenco in oskrbovalcem nudimo uporabne informacije o načrtovanju vsakdana osebe z demenco, reševanju problemov, premagovanju odklonilnega vedenja, smernice za učinkovito komunikacijo in negovanje dobrih medsebojnih odnosov, krepitev fizične in umske kondicije, o preventivnih ukrepih in skrbi zase, o najpomembnejših pravicah iz socialnega in zdravstvenega varstva, o diagnostičnem procesu in post-diagnostični podpori ter o oblikah formalnih in neformalnih oblik pomoči.
- VZPOSTAVITEV IN VZDRŽEVANJE MEDSEBOJNEGA SODELOVANJA MED INŠTITUCIJAMI
S širjenjem in izpopolnjevanjem aktivnosti družabništva na domu in v skupini smo se povezovali z zunanjimi strokovnjaki, z zdravstvenimi in socialnimi ustanovami (Univerzitetna Psihiatrična Klinika Ljubljana, Nevrološka klinika Ljubljana, domovi starejših občanov, socialni servisi, ki izvajajo pomoč na domu, Centri za socialno delo, Skupnost socialnih zavodov Slovenije), ter organizacijami, ki skrbijo za izobraževanje in medgeneracijsko povezovanje (Ljudske uiverze, DCA, Univerza za tretje življenjsko obdobje, knjižnice, Večgeneracijski centri, dnevni centri aktivnosti za starejše, Zlati kotiček…), drugimi nevladnimi organizacijami (Zveza društev upokojencev Slovenije, Slovenska filantropija, SiNAPSA, Gerontološko društvo Slovenije, CNVOS, Zveza društev za socialno gerontologijo…) in mednarodnimi organizacijami, katerih člani smo (Alzheimer Europe, Alzheimer’s Disease International, Mediterranean Alzheimer Alliance, Dementia Alliance International, ter s številnimi drugimi.
Medsebojno sodelujemo tudi z obstoječimi podružnicami Spominčice, Posvetovalnicami, Skupinami za Samopomoč, Alzheimer Centri in Demenci prijaznimi točkami po vsej Sloveniji.
- ZMANJŠANJE NEENAKOSTI PRI DOSTOPNOSTI IN OBSEGU ZDRAVSTVENIH STORITEV V OBLIKI OZAVEŠČANJA IN INFORMIRANJA PREKO POVEČANEGA DRUŽABNIŠTVA IN OSTALIH AKTIVNOSTI PROGRAMA
Osebe z demenco pogosto pridejo do zdravniške obravnave prepozno, ko je upad kognitivnih sposobnosti že akutno napredoval in spremembe vedenja že močno ovirajo posameznikovo vsakdanje funkcioniranje, kar še posebno pogosto velja za izključene skupine uporabnikov v manjših in težje dostopnih krajih. Z ozaveščanjem s pomočjo družabništva in novih komunikacijskih poti, glede prepoznavanja bolezni preko poznavanja zgodnjih znakov demence in pravočasnim informiranjem in svetovanjem o obstoječih načinih pomoči smo izboljšali prepoznavanje demence tudi za uporabnike v bolj oddaljenih krajih ter skrite populacije uporabnikov, ki zaradi še vedno prisotne stigme zanikajo ali prikrivajo bolezen ter jih na tak način usmerili k pravočasnemu obisku zdravnika in aktivnemu vključevanju v družbo tudi preko naših aktivnosti (družabništvo, vodene delavnice, animacija, ipd.).
DOBRE PRAKSE: NEPOSREDNA POMOČ OSEBAM Z DEMENCO V LOKALNEM OKOLJU