DRUŽABNIŠTVO je namenjeno aktivnemu preživljanju prostega časa z osebami z demenco. Z družabništvom želimo preprečiti socialno izključenost teh oseb, hkrati pa pomagati pri ohranjanju njihove samostojnosti in kognitivnih sposobnosti.
Družabništvo je za osebe z demenco oblika brezplačne pomoči na domu, ki vključuje druženje in varstvo osebe z demenco na njenem domu, ne vključuje pa strokovnih postopkov oskrbe in zdravstvene nege (osebna higiena, opravljanje osnovnih življenjskih potreb, hranjenje in dajanje zdravil in drugih medicinskih pripomočkov).
Družabnik vsaj za kratek čas razbremeni svojce/skrbnike, ki so zaradi skrbi za osebo z demenco obremenjeni, izčrpani, doživljajo številne stiske in posledično izgorevajo.
Aktivnosti, ki jih izvaja družabnik, so različne in prilagojene osebi z demenco. Najpogostejše aktivnosti:
- sprehodi,
- vsakdanji pogovori o temah, k so osebam z demenco blizu,
- prepevanje ljudskih pesmi,
- obujanje spominov iz preteklosti (fotoalbumi),
- prebiranje revij, časopisov in knjig,
- besedne in miselne igre,…
Družabništvo osebam z demenco na domu smo leta 2015 pričeli izvajati v okviru projekta “Izobraževalni program in skupina za varstvo obolelih za demenco na domu” v okviru sofinanciranja finančnega mehanizma EGP in Norveške (“Eea Grants” in “Norway Grantst”).
V okviru projekta “Živeti z demenco doma” smo oblikovali posebno skupino prostovoljcev/družabnikov osebam z demenco in v sodelovanju z norveškim partnerjem Nasjonal kompetansetjeneste Aldring oghelse (Agening and health) smo pripravili priročnik za svojce in družabnike oseb z demenco z naslovom “Živeti z demenco doma“.
Družabništvo uresničuje priporočila Alzheimer Europe, da naj osebe z demenco ostanejo čim dlje v svojem domačem, njim poznanem okolju, ter se vanj aktivno vključujejo. To je za uporabnike najbolj humano in za družbo najcenejše.