MOPEAD je 33-mesečni projekt, ki poteka v petih evropskih državah (Slovenija, Nizozemska, Nemčija, Švedska in Španija). Namen projekta je ocenjevanje uspešnosti različnih modelov obravnave in uvajanje novih pristopov za zgodnje odkrivanje oseb z Alzheimerjevo boleznijo (AB).
Cilji projekta MOPEAD so:
- prepoznati ovire dostopa do zgodnje diagnoze, servisov in podpore,
- oblikovati strategije za uspešno premagovanje teh ovir,
- oblikovati modele za zgodnje diagnosticiranje AB in izboljšanje dostopa do pomoči, podpore in napotkov čim prej po diagnozi,
- izboljšati splošno prepoznavanje znakov AB, težav s spominom in kognitivnega upada,
- zagotoviti ukrepe, ki omogočajo premik paradigme od poznega k zgodnjemu prepoznavanju in diagnozi AB,
- določiti nove fenotipe bolnikov za klinična testiranja ter
- oblikovati in predstaviti novo znanje o prednostih zgodnje prepoznave in diagnoze z uporabo zdravstvenih modelov.
V okviru projekta MOPEAD so bili izbrani štirje pristopi prepoznavanja zgodnjih znakov AB, v okviru katerih bodo različni strokovnjaki informirali javnost o demenci, izvajali presejalne teste in svetovali posameznikom glede nadaljnje obravnave.
Prvi pristop
Posamezniki bodo lahko preko spletnih orodij dostopali do presejalnih testov za oceno višjih kognitivnih funkcij. Če bodo rezultati odstopali od normalnih vrednosti, bo posameznik usmerjen na celovito obravnavo v ambulanto za kognitivne motnje.
Drugi pristop – Odprta hiša
Nekajkrat letno bodo strokovnjaki s Centra za kognitivne motnje brez napotnice opravljali presejalne teste kognitivnih funkcij in nudili svetovanje širši javnosti. Po testiranju bodo posamezniki prejeli nasvet in bodo po potrebi usmerjeni na celovit pregled v ambulanto za kognitivne motnje.
Tretji pristop
Posamezniki bodo v izbranih ambulantah družinske medicine v Ljubljani in okolici lahko opravili presejalne teste in odgovorili na nekaj vprašanj. Na podlagi rezultatov bodo prejeli oceno stopnje tveganja za razvoj Alzheimerjeve bolezni ter prejeli nasvete in navodila glede nadaljnje obravnave.
Četrti pristop
V sodelovanju s specialisti za sladkorno bolezen bodo izbrani posamezniki odgovorili na nekaj vprašanj in opravili presejalni test kognitivnih funkcij. Na podlagi rezultatov bodo usmerjeni v nadaljnjo obravnavo, na voljo pa jim bo tudi svetovanje.
Približno 120 osebam, pri katerih bodo s pomočjo teh pristopov prepoznani zgodnji znaki AB, bodo omogočeni celostna diagnostična obravnava v ambulanti za kognitivne motnje, individualno svetovanje in po potrebi tudi zdravljenje.
Omenjene aktivnosti se bodo začele izvajati v oktobru 2017. O natančnem datumu in lokaciji izvajanja projekta bo javnost obveščena preko medijev, kakor tudi na lokalnem nivoju.
Pogoj:
V projekt se bodo lahko vključili posamezniki v starosti med 65 in 85 let brez predhodno znane diagnoze demence, epilepsije, možganske kapi, Parkinsonove bolezni, maligne bolezni ali resne psihiatrične bolezni.
Pri vsakem od navedenih štirih načinov bodo po predstavitvi namena in podpisu soglasja za sodelovanje s posameznikom opravili pogovor/oz. spletni vprašalnik za 1. način, presejalne teste za oceno demence in svetovanje. Tistim, pri katerih bodo na presejalnih testih ugotovili znake za motnjo kognitivnih funkcij, bodo nadalje omogočili celotno diagnostično obravnavo v ambulanti za kognitivne motnje na Nevrološki kliniki , UKC Ljubljana.
Za dodatne informacije lahko od septembra 2017 dalje kontaktirate:
e-naslov: mopead@kclj.si,
telefon: 041 795 853.
Koordinator MOPEAD študije: g. Jaka Bon
vodja MOPAED študije v Sloveniji: Doc. dr. Milica G. Kramberger, dr. med., specialistka nevrologije, UKC Ljubljana, Nevrološka klinika, Klinični oddelek za bolezni živčevja.
Projekt je financiran s sredstvi pobude za inovativna zdravila (Innovative Medicine Initiative – IMI) 2 skupno podjetje, pod pogodbo št. 115975. V skupnem podjetju sta partnerja Evropska Unija s programom Horizon 2020 in Evropska federacija farmacevtske industrije in združenj (EFPIA).