
Pravočasna diagnoza je ključna, ker so zdravila najbolj učinkovita v začetnih fazah bolezni, hkrati pa pripomore k boljšemu soočanju z boleznijo tako osebe z demenco kot njihovih svojcev ter k izboljšanju kakovosti življenja. V večini primerov predpisana zdravila za demenco bolezni ne zdravijo, upočasnijo le njeno napredovanje. Pravočasno zdravljenje omogoča, da oseba z demenco ostane aktivna čim dlje časa in s tem tudi vključena v družbo.
Zelo pomembno je, da svojci izvedo, da je oseba bolna, ker sicer ne razumejo, zakaj je drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih, recimo čevlje v hladilniku, ali pa televizijski daljinec v zamrzovalni skrinji. Pogosto bližnje obtoži, da so ji kaj ukradli. Svojci pogosto poročajo, da so se že nekaj let pred postavljeno diagnozo doma ogromno prepirali, ker niso vedeli, da je oseba bolna.
Sprejeti diagnozo je najtežje. Pa vendar svojci navajajo, da so potem, ko so izvedeli za diagnozo, čutili olajšanje in lažje spremenili obstoječo vsakodnevno rutino. Življenje v negotovosti je nedvomno bolj stresno kot življenje, v katerem veš, kaj se s tabo dogaja. Še posebno prvih nekaj mesecev po diagnozi je ključno, da se svojci informirajo in izobražujejo o bolezni. Usposabljanje “Ne pozabi me” organiziramo spomladi in jeseni. Udeležencem omogoča oblikovanje uspešnih strategij za oskrbo osebe z demenco doma (komunikacija, nega, varnost, skrb zase,… ), da lažje premoščajo njihove stiske, obremenitve in usklajujejo svoje zasebno ter profesionalno življenje z oskrbo obolelega.
Po diagnozi naj svojci upoštevajo naslednje: skrbijo naj za uravnoteženo prehrano in pijačo, redno gibanje in umsko aktivnost osebe z demenco. Če si oseba z demenco želi družbe, jo lahko vključimo v dnevno varstvo v domovih ali delavnice, ki jih organizirajo, dnevni centri aktivnosti za starejše, medgeneracijskih centrih, Alzheimer Center. Priporočljivo je, da o bolezni obvestijo sosede, prijatelje, znance in osebje v trgovinah, poštah, bankah oziroma tja, kamor je oseba nekoč zahajala.
Pri skrbi si lahko pomagajo z uveljavljanjem pravic iz zdravstvenega varstva, socialnih in pravnih pravic. Več o njih si lahko preberete na straneh Socialno varstvo, Zdravstveno varstvo, Pravne in finančne zadeve ali nas pokličite na 059 305 555. Dokler je oseba z demenco še zmožna presojati, uredimo najnujnejše finančne, premoženjske in pravne zadeve, da kasneje ne prihaja do zlorab.
In navsezadnje: Svojci si morajo vzeti čas zase, pa čeprav le za kratek čas. O svojih težavah lahko spregovorijo v skupinah za samopomoč, na srečanjih Alzheimer Cafe, poiščejo družabnika za kratkotrajno druženje z osebo z demenco ali zgolj s tem, da se sprostijo ob njim priljubljenih aktivnostih.
ŽIVLJENJE Z DEMENCO

Živeti z demenco doma

Oskrba v skupnosti
Spominčica nudi

Institucionalno varstvo
Celodnevno (24-urno) institucionalno varstvo starejših oseb
Dnevno varstvo
Začasna (kratkotrajna) namestitev
