
Priporočilo Alzheimer Europe je, naj osebe z demenco ostanejo čim dlje doma, saj je to zanje najbolj humano in za družbo najceneje.
Tako kot vsi ljudje tudi oseba z demenco potrebuje socialno in aktivno življenje. Ko postopoma izgublja sposobnost poskrbeti za svoje vsakodnevne potrebe, se namreč ne zna več sama zaposliti in ne ve več, kako bi se lotila smiselnih nalog in aktivnosti. Lahko se dolgočasi, cele ure sedi in gleda predse ali pa nenehno sprašuje, kaj početi. Morda se česa loti in se ne spomni, kako naj to naredi, kar jo spravlja v stisko. Zato potrebuje nekoga, ki načrtuje in vodi njen vsakdan.
Naloga svojcev je pomoč osebi z demenco, da se ta loti različnih vsakodnevnih opravil, pri njih sodeluje ter načrtuje aktivnosti, ki pomagajo zapolniti in pravilno strukturirati dan.
Oseba z demenco lahko še dolgo sodeluje in pomaga pri aktivnostih, čeprav je pozneje zelo težko poiskati tisto, kar še zmore. Čim dlje naj ostane dejavna na področjih, ki jih še obvlada in jo veselijo. Pomembno je, da ne opravimo dela namesto nje (na primer oblačenje, obuvanje, umivanje, preprosta gospodinjska opravila…), ampak ji dovolimo, da samostojno naredi, kolikor še zmore. Tudi to jo ohranja pri močeh in ji vrača samozavest.
Vsa opravila naj potekajo v ustaljenem vrstnem redu, v okolju, ki ga pozna, prilagojena njenemu dojemanju in telesnim sposobnostim. Poskrbeti je treba za varnost in primerno okolje. Bolnika moramo pozorno opazovati, pri tem ne smemo pozabiti na očesni kontakt. Naš glas naj bo umirjen. Upoštevajmo načelo majhnih korakov. V kolikor ga spodbujamo k telesnim aktivnostim, naj večkrat ponovi iste vaje. Pomemben je spoštljivi in vzpodbujajoč odnos in pohvale!
Zmožnosti osebe z demenco se lahko spreminjajo iz dneva v dan. Včeraj je na primer neko aktivnost opravljala brez težav, danes pa se močno trudi in dela napake. Na določeni stopnji bolezni oseba z demenco vsakodnevnih opravil ne zmore več in takrat mora ta opravila namesto nje prevzeti nekdo drug. Če kljub temu vztrajamo, da oseba določeno aktivnost opravlja sama, ji lahko vzbudimo občutek nesposobnosti in vznemirjenosti.
Da pomagamo osebi ohranjati medosebne odnose, se pogovorimo s sorodniki, znanci in prijatelji, da bolje spoznamo, v kakšnih odnosih so. Obenem jih seznanimo z boleznijo, da lažje razumejo spremembe v obnašanju, čustvovanju in razpoloženju bolnika.
Skupaj lahko pregledamo družinske albume fotografij in tako bolje spoznamo družinsko zgodovino. Naše iskreno zanimanje za medosebne odnose in aktivnosti, ki osebo veselijo, pomagajo krepiti zaupanje, hkrati pa odpravljajo morebitno moteče vedenje, vznemirjenje in zmedenost.
Izbira aktivnosti je uspešna, če oseba z demenco v njej uživa in se ji posveti za dlje časa, če je ne spravlja v stisko in če je ob tem vsaj za hip srečna in zadovoljna. Predvsem je pomembno, da se oseba z nečim zamoti in ostane čim dlje aktivna. Končni izdelek ni pomemben, pomembna sta predvsem sodelovanje in zadovoljstvo!
Pred začetkom aktivnosti: podamo navodila oziroma razložimo, kaj se bo dogajalo, pokažemo, kako se naloge lotiti, pokažemo končni izdelek, razložimo namen, pomagamo osebi začeti, spodbujamo in vodimo osebo, pomagamo osebi pri izvedbi.
Ko zaradi napredovanja bolezni osebi upadajo sposobnosti, ji nalagamo manj zapletene naloge ali zgolj posamezne dele nalog.
Povzeto po Živeti z demenco doma, Vodnik o demenci za svojce (Spominčica, 2017)
Pomoč svojcem pri tem nudi Spominčica s svojimi aktivnostmi in programi, kot so:
- svetovalni telefon,
- skupine za samopomoč, delavnice in izobraževanja,
- družabništvo ter
- Ne pozabi me, izobraževanja za svojce oseb z demenco.
Pomoč pa si lahko zagotovite s storitvijo pomoč na domu, s čimer se lahko seznanite tukaj.
Napotki za vsakodnevna opravila
Aktivnosti naj bodo primerne za ODRASLO OSEBO in za POSAMEZNIKA. Zaradi demence je aktivnosti treba poenostaviti, ločnica med poenostavljenostjo in otročjostjo pa je tanka. Nekateri postanejo agresivni, drugi pa pasivni. Bodite pozorni na to, kaj ima oseba rada in česa ne mara.
- Igre s kartami, domino ali podobne igre lahko POENOSTAVIMO ALI SPREMENIMO PRAVILA IGRE. Ni treba igrati po pravilih, lahko si jih tudi izmislimo. Pri tem je pomembno, da se zavedamo, česa je posameznik zmožen.
- Če oseba z demenco v določeni aktivnosti ne želi sodelovati, je tudi prav. Skušajte jo spodbujati, če pa se upre, odnehajte. NIKOLI NIKOGAR NE SILITE, DA NEKAJ POČNE. Pogosto nima nobenega smisla, da osebo vprašamo, ali bi nekaj počela, pač pa je bolj učinkovito, če jo k temu obzirno napeljemo. Vedno ravnamo v skladu s posameznikovimi zmožnostmi in interesi.
- Če morate vse opraviti sami, prav tako o vsem odločati, potem TAKŠNA AKTIVNOST ZA POSAMEZNIKA NI PRIMERNA. Včasih zadostuje, da je oseba prisotna, da opazuje in posluša ter se tako počuti vključena v skupino. Pozorni bodite na morebitna znamenja stiske na njenem obrazu.
- KONČNI REZULTAT določene aktivnosti, ne glede na to, ali gre za ročno delo ali čiščenje, ni pomemben. Pomemben je sam potek: da se oseba pri tem dobro počuti in sodeluje ter se počuti zadovoljno.
- NE DOPUSTITE, DA BI SE OSEBA POČUTILA SLABO ALI NESPOSOBNO. Če naloge ne zna ali ne zmore opraviti, poskusite s humorjem.
Povzeto po Živeti z demenco doma, Vodnik o demenci za svojce (Spominčica 2017)
Predlogi aktivnosti, v kateri oseba z demenco lahko sodeluje ali jih izvaja samostojno
Gospodinjstvo: pomoč v kuhinji, pomivanje posode, sesanje, pometanje in brisanje prahu, pranje perila, čiščenje umivalnika in stranišča, odnašanje smeti, prinašanje pošte.
- Hrana: nakupovanje živil, priprava obrokov, peka.
- Domače živali: hranjenje in uporaba priboljškov, skrb za svežo vodo, krtačenje, sprehajanje.
- Glasba: petje, ples, poslušanje, ploskanje v ritmu, pomnjenje besedil pesmi, pomnjenje naslovov pesmi, obisk koncerta.
- Umetnost in ustvarjanje: ustvarjanje različnih izdelkov, slikanje in risanje, obisk muzeja ali galerije, pleskanje sten ali pohištva.
- Verski obredi: obiskovanje obredov, poslušanje pridig, poslušanje ali petje cerkvenih pesmi, branje verskih besedil, molitev.
- Šport: žoganje, kegljanje, ribarjenje – vse, kar je oseba rada počela že pred boleznijo.
- Zunanje aktivnosti: sprehajanje, opazovanje ptic, opazovanje sončnega zahoda, pobiranje listja, obrezovanje grmovja, delo na vrtu, pikniki, nakupovanje.
- Spominske aktivnosti: foto albumi, filmi, spomin, sestavljanke, križanke, prestavljanje kovancev iz ene posode v drugo, iskanje majhnih predmetov v posodi riža. Nekaj idej najdete tudi v zavihku Preventiva.
- Družinske aktivnosti: druženje ob praznikih, družinska srečanja, igra z vnuki, pogovori.
- Počitek: počitek po kosilu, sedenje in sproščanje, poslušanje glasbe.
Povzeto po Živeti z demenco doma, Vodnik o demenci za svojce (Spominčica, 2017)