Namen programa »Celovita obravnava demence v lokalnih okoljih«, ki ga sofinancira Ministrstvo za zdravje Republike Slovenije, je izpeljava pilotnih okolij za celovito, pregledno in kakovostno oskrbo oseb z demenco. Z njim želimo v demografsko ogroženih slovenskih občinah z najvišjimi indeksi staranja, poživiti in povezati njihove potenciale, nadgraditi aktivnosti demenci prijaznih točk in oblikovati demenci prijazna lokalna okolja. Ker se bo program izvajal v pilotnih okoljih v različnih regijah, pričakujemo, da bo izkazane dobre prakse možno uporabiti za celotno Slovenijo. Projekt povezuje in nadgrajuje znanje in izkušnje Spominčice, ki na področju demence deluje že od leta 1997. Začenši z letom 2016 je do danes vzpostavila mrežo Demenci prijaznih točk (DPT), ki v Sloveniji povezuje 250 različnih organizacij. Demenci prijazne točke so mednarodno priznana inovativna oblika vzpostavljanja demenci prijaznega okolja in so bile kot dobra praksa večkrat predstavljene v mednarodnem okolju. DPT so tudi odigrale pomembno vlogo pri blaženju negativnih posledic sindemije COVID-19 za osebe z demenco in njihove svojce v Sloveniji. V okviru programa bomo nadgradili njihovo delovanje in v pilotnih okoljih razvili dobre prakse tudi z dopolnjevanjem storitev javnih služb. Ugotavljali, blažili in preprečevali bomo neželene posledice epidemije COVID-19 za osebe z demenco in njihove svojce.
CILJI:
- spremljanje in nadgradnja aktivnosti v lokalnih demenci prijaznih okoljih,
- oblikovanje programskih vsebin za usposabljanje posameznih ciljnih skupin s preverjanjem njihove učinkovitosti v praksi,
- strokovna podpora svojcem in osebam z demenco.
Za doseganje navedenih ciljev bomo partnerji: Nevrološka klinika UKC LJ, Zdravstveni dom Lenart, Dom starejših Rakičan, Dom upokojencev Franc Salamon Trbovlje, inštitut Emonicum in spominčica-Alzheimer Slovenija, v programu izvedli aktivnosti v vsaj 4 od naštetih pilotnih okoljih: Hodoš, Osilnica, Trbovlje, Postojna, Lenart in Murska Sobota. Po predhodni analizi javno-zdravstvenih in socialnih razmer v predlaganih občinah bomo v vsaki, odvisno od pogojev, k sodelovanju povabili različne deležnike v občini oziroma lokalni skupnosti. Skupaj z udeleženci (inovativni pristop soustvarjanja s poizvedbenimi skupinami) bomo razvili modularne programe usposabljanj ter predavanja za širšo lokalno skupnost in izvedli delavnice, srečanja, predavanja in usposabljanja. Ob koncu izvedbe, bomo v lokalnih okoljih izvedli zaključni kulturni dogodek, kjer bodo lahko usposobljeni udeleženci iz ciljnih skupin sodelovali pri predstavitvi rezultatov. Ciljne skupine so: osebe z demenco, njihovi svojci in oskrbovalci, prostovoljci za izvajanje družabništva, strokovni delavci in sodelavci s področja zdravstva in socialnega varstva ter širša skupnost (uslužbenci javnih storitev in ostali člani skupnosti). Uporabili bomo metode dela s skupino in metode dela z javnostjo. Skupaj bomo ustvarili inovativna okolja, ki bodo vključevala obstoječe aktivnosti v lokalnih okoljih, jih nadgradila ter povezala v demenci prijazno družbo. V okviru pilotnih okolij bomo oblikovali in z udeleženci so-oblikovali tematike, uporabili dokazano učinkovite in inovativne pristope, razvite v okviru Evropski projektov, ter tematike vključili v spletne učilnice, ki bodo po koncu programa brezplačno dostopne uporabnikom. Vsaka od ciljnih skupin bo lahko dostopala do vsebin v učilnicah po celotnem področju Slovenije. Obenem bodo usposobljeni širili znanje in dobre prakse tudi med uporabniki, ki spletnih orodij ne uporabljajo.