PROSTOVOLJSTVO
Kaj je prostovoljstvo?
Je prostovoljno delo, ki ga posameznik po svoji svobodni volji in brez pričakovanja finančnih in materialnih koristi zase, opravlja v dobro drugih ali v splošno korist.
Kdo je lahko prostovoljec Spominčice?
Prostovoljno delo v Spominčici lahko opravljajo posamezniki različnih starosti (od 18 do 99 let), znanj in izkušenj. Kot pri vseh drugih oblikah del je pomembno, da so prostovoljci odgovorni. Poleg tega pa je pomembno, da so empatični in imajo občutek za delo z ljudmi, ter so primerno usposobljeni za prostovoljno delo, ki ga opravljajo.
Spominčica nudi vsem prostovoljcem usposabljanje o demenci. Usposabljanje “Ne pozabi me” je sklop več predavanj, ki jih vodijo strokovnjaki s področja demence iz Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana. Usposabljanje poteka dvakrat letno, v pomladanskem in jesenskem terminu.
Kako se opravlja prostovoljno delo v Spominčici?
Prostovoljno delo se v Spominčici opravlja na formalen način, s prostovoljskim dogovorom. Spominčica sklene s prostovoljcem dogovor, s katerim se določi kakšno prostovoljno delo bi prostovoljec rad opravljal. Prostovoljec ima v Spominčici mentorja, s katerim se dogovarjata o prostovoljnem delu v Spominčici, ter je vedno pripravljen prostovoljcu nuditi pomoč in podporo prostovoljcu pri prostovoljnem delu.
Katera prostovoljska dela se lahko opravlja v Spominčici?
- Družabništvo
- Aktivnost pri delavnicah in dogodkih
- Aktivno ozaveščanje
- Strokovna pomoč
- Pomoč pri delovanju Spominčice
Med organizirano prostovoljsko delo NE SPADAJO NASLEDNJE OBLIKE brezplačnega dela:
- Delo, ki ga opravljamo v okviru družine in je običajno v sorodstvenih in prijateljskih odnosih,
- Voluntersko pripravništvo,
- Opravljanje družbeno koristnega dela na podlagi sodne odločbe,
- Delo, ki ga opravijo zaposleni v okviru neplačanih nadur,
- Pridobivanje delovnih izkušenj v okviru tržnega sektorja.
Področje organiziranega prostovoljstva v Sloveniji ureja Zakon o prostovoljstvu.
Kako postati prostovoljec Spominčice?
Lahko se osebno oglasite v Spominčici, na Luize Pesjakove 9 v Ljubljani, nas pokličete na telefonsko številko 01 25 65 111 ali pa pišete na info@spomincica.si.
Mentorica prostovoljcev v Spominčici je Živa Polaušek. Za prostovoljstvo ji lahko neposredno pišete na: dogodki@spomincica.si.
Kako dolgo je potrebno biti prostovoljec v Spominčici?
Potreba po prostovoljcih v Spominčici je velika, saj osebe z demenco in njihovi svojci potrebuje čim več podpore in različnih možnosti pomoči. Koliko prostovoljnega dela in do kdaj ga lahko prostovoljec opravlja pa pove najprej prostovoljec sam, kakšne so njegove zmožnosti, nato pa se z mentorjem dogovorita o terminu prostovoljskega dela.
Prostovoljski dogovor se navadno sklene po nekaj opravljenih prostovoljskih urah, ko prostovoljec in mentor vidita, da bo prostovoljsko delo ustrezno za prostovoljca. Termin prostovoljskega dogovora se začne z datumom podpisa, zaključek pa je po dogovoru. Lahko se napiše določen termin – vsaj eno leto, določen datum ali pa do preklica.
Želja je po rednem in daljšem obdobju prostovoljskega dela.
Za vodenje evidence prostovoljskega dela pa je potrebno opraviti vsaj 24 ur letno.
Vedno so možne tudi druge aktivnosti in različne naloge po predhodnem dogovoru s Spominčico.
Torej, nikar ne oklevajte, zagotovo boste hitro našli odgovor na vprašanje »Kaj lahko dobrega pripomorem v Spominčici?«.
NE POZABITE PRITI v Spominčico, da se spoznamo in pogovorimo.
Skupaj lahko naredimo še več dobrega. Dobro pa se z dobrim vrača.
DRUŽABNIŠTVO
V Spominčici še posebej krepimo mrežo prostovoljcev, ki postanejo družabniki oseb z demenco. Vedno več je povpraševanja po pomoči v domačem okolju osebe z demenco, saj svojci, ki skrbijo za osebo z demenco, potrebujejo podporo, da se lahko vsaj za trenutek razbremenijo in brez slabe vesti opravijo opravke, ki jih imajo. Zato je pomembno, da se jim pomaga, saj so svojci tisti, ki so pri tej bolezni lahko najbolj izčrpani in dostikrat ne zmorejo več. Družabnik lahko zelo pomaga s svojim časom.
Družabništvo osebam z demenco na domu smo leta 2015 pričeli izvajati v okviru projekta “Izobraževalni program in skupina za varstvo obolelih za demenco na domu” v okviru sofinanciranja finančnega mehanizma EGP in Norveške (“Eea Grants” in “Norway Grantst”). V sodelovanju z norveškim partnerjem Nasjonal kompetansetjeneste Aldring oghelse (Agening and health) smo pripravili priročnik za svojce in družabnike oseb z demenco z naslovom “Živeti z demenco doma“.
Družabnik se druži z osebo z demenco, ali z osebo s kognitivnim upadom. Za tiste, ki nimajo predhodnih izkušenj ali znanja o demenci, Spominčica organizira usposabljanje Ne pozabi me, katerega se udeleži prostovoljec, da se spozna s področjem demence. Sledi spoznavni obisk z družino, na katerega gresta prostovoljec in mentor skupaj. Na spoznavnem obisku se predstavimo uporabniku in se dogovorimo za termin družabništva.
Družabništvo je namenjeno aktivnemu preživljanju prostega časa z osebami z demenco. Z družabništvom želimo preprečiti socialno izključenost teh oseb, hkrati pa pomagati pri ohranjanju njihove samostojnosti in kognitivnih sposobnosti. Družabništvo je za osebe z demenco oblika brezplačne pomoči na domu, ki vključuje druženje in varstvo osebe z demenco na njenem domu. Družabnik vsaj za kratek čas razbremeni svojce/skrbnike, ki so zaradi skrbi za osebo z demenco obremenjeni, izčrpani, saj doživljajo številne stiske in posledično izgorevajo. Družabnik in oseba z demenco izvajata različne prostočasne aktivnosti, ki jih družabnik prilagodi osebi z demenco.
Družabništvo ne vključuje strokovnih postopkov oskrbe in zdravstvene nege (osebna higiena, opravljanje življenjskih potreb, hranjenje in dajanje zdravil in drugih medicinskih pripomočkov).
Najpogostejše aktivnosti:
- Sprehod
- Pogovor o temah, ki so osebi z demenco blizu
- Petje
- Ples
- Branje
- Družabne igre
- Ustvarjanje
- Miselne vaje
Drug drugega poslušata in krepita socialne sposobnosti, ki so tako za osebo z demenco kot tudi družabnika izrednega pomena. Družabništvo uresničuje priporočila Alzheimer Europe, da naj osebe z demenco ostanejo čim dlje v svojem domačem, njim poznanem okolju, ter se vanj aktivno vključujejo.
ŽELIM POSTATI DRUŽABNIK (klikni tukaj)
ŽELIM DRUŽABNIKA (klikni tukaj)
AKTIVNOSTI
AKTIVNOST PRI DELAVNICAH IN DOGODKIH
Prostovoljci imajo različna znanja in izkušnje. Svoje znanje lahko podelijo tako, da sodelujejo ali izvajajo različne delavnice za osebe z demenco in njihove svojce.
Primeri: likovni pedagogi, umetniki – umetnostna delavnica z risanjem, ustvarjanjem… Glasbeniki, pevci – pevska delavnica, petje, spoznavanje glasbe…
Športniki, trenerji – telovadba za starejše, različne fizične aktivnosti…
Fotografi – slikanje aktivnosti, delavnica s slikanjem…
Igralci – delavnica z igranjem, nastopanjem, lutke…
Seveda ni potrebno, da so vsi prostovoljci strokovnega znanja, lahko določeno znanje opravljajo ljubiteljsko, ali v prostem času in so pripravljeni svoje ideje deliti z drugimi. Ali pa želijo pri aktivnostih Spominčice le pomagati organizatorjem in s tem nadgrajevati svoje znanje.
AKTIVNO OZAVEŠČANJE
Aktivno ozaveščanje je odličen pripomoček za informiranje širše javnosti o demenci in s tem se zmanjšuje stigma o tej bolezni, ki pa je na žalost še vedno prisotna.
Prostovoljci aktivno ozaveščajo na različne načine. Delijo po predhodnem dogovoru na različnih institucijah in organizacijah informativno gradivo Spominčice. Povezujejo se z mediji v Sloveniji in delijo informacije o delovanju Spominčice.
Pridobijo znanje o institucijah, katerim bi jim informacije o demenci koristile. Ponudijo jim informativno gradivo Spominčice in jim zagotovijo kontakt Spominčice za morebitno sodelovanje.
Vse, ki želijo vedeti več o demenci napotijo v Spominčico, ali pa se sami okrepijo z znanjem o demenci v Spominčici, ter to znanje ponudijo širijo naprej, najprej svoji ožji okolici in nato dalje.
Redno dostavljajo in menjajo letake na določenih mestih, o rednih aktivnostih in dogodkih Spominčice.
DELOVANJE
STROKOVNA POMOČ
Spominčica vabi posameznike s strokovnim znanjem z različnih področij za dodatno strokovno pomoč pri uspešnem delu na področju demence.
Spominčica izvaja veliko različnih predavanj, usposabljanj in delavnic o demenci. Vsakdo, ki ima določeno strokovno znanje, lahko ponudi svoje znanje in pomoč, da se informacije s področja demence še razvijajo.
Skupaj s Spominčico lahko ustvarjamo na ta način unikaten in dinamičen tim, s tem pa razvijamo nove storitve, ter izobraževanja za uporabnike Spominčice.
Celotna družba pa bo na ta način nadgrajevala znanje o demenci. Namen je, da spregovorimo o demenci v čim širši družbi in spremenijo zakoreninjeno miselnost o tej težki bolezni.
Zaželjeni strokovni poklici: splošni zdravniki, nevrologi, psihiatri, psihologi, medicinske sestre, fizioterapevti, biopsihologi, socialni delavci, delovni terapevti, andragogi, sociologi, pravniki, logopedi, različni terapevti iz alternativnih področij, zobozdravniki, farmacevti, socialni oskrbovalci, zdravstveni tehniki, epidemiologi, nutricionisti, hipnoterapevti, notarji in drugi.
POMOČ PRI DELOVANJU SPOMINČICE
Spominčica izvaja veliko različnih dejavnosti (Alzheimer Cafe, Demenci prijazne točke, delavnice za osebe z demenco, informativno gradivo, članki, letaki…), pri katerih lahko prostovoljci sodelujejo in pomagajo. Vključeni smo tudi v različne evropske projekte, kjer potrebujemo pomoč pri urejanju podatkov, prevajanju in iskanju pravih rešitev za izboljšave določenih programov in aplikacij.