Začeli so se praznični in počitniški dnevi. Čeprav je obdobje v katerem smo nejasno, in nekateri so že doma celotno obdobje epidemije, spet drugi delajo več kot prej, moramo najti čas, ko se ustavimo, se odpočijemo in napolnimo z energijo za naprej. Predvsem je pomembno, da počnemo stvari, ki nas veselijo. Premislimo, kakšne hobije so osebe z demenco nekdaj imele in jih poskušajmo obuditi, ter jih prilagoditi njihovim trenutnim sposobnostim. Naj bodo osebe z demenco čim bolj aktivne na prijeten način. Lep dan vam želimo.
Vstanimo pokonci, kdor pa ne more in sedi zgolj v postelji, pa lahko dela to vajo tudi v postelji. Kroženje z glavo je dobro za sprostitev mišic v našem vratu. Vajo delajte počasi in pozorno.
Čas je za sprehod, ki je del naše rutine. Dnevna rutina pa je priporočljiva za vse, posebej pa za osebe z demenco.
Dobro preberite naslednjo uganko in premislite kaj je pravilni odgovor.
Pozorno preglejte sliko in preštejte koliko je vseh 7 na sliki.
Hobiji – premislimo kakšne hobije smo imeli nekdaj in kaj so osebe z demenco počele dolgo nazaj. Obudimo aktivnosti, ki so nam včasih veliko pomenile. Prilagodimo jih osebam z demenco.
GLASBA IN PETJE DELUJETA NA OSEBE Z DEMENCO POZITIVNO
Knjiga UP govori o glasbeni terapiji z osebami z demenco, to področje je izjemno široko. Glasba kot terapevtsko sredstvo ima pozitivne učinke pri delu z ljudmi z demenco. Avtorica knjige Mihaela Kavčič pravi, da je neizpodbitno dejstvo, da glasba vpliva na čustvovanje in spomin, zato je tako močno orodje pri delu z osebami z demenco. Prav tako izpostavi, da je pri osebah z demenco pomembno, da na njihove potrebe odreagiramo takoj, saj jih ne morejo prestaviti. Le tako lahko dobijo občutek varnosti, povezanosti.
Petje in glasba. Sami sicer težko izvajamo pravo glasbeno terapijo, lahko pa si zavrtimo glasbo in si zraven zapojemo. Naj nas glasba popelje v trenutke, ko smo pesem slišali prvič, v obdobje, ko je bila naša najljubša pesem popularna, se spomnimo, kdo nas je naučil besedilo kakšne narodne pesmi, ki jo pojemo že od malih nog, kaj so nam prepevali starši in podobno. Ob glasbi lahko ustvarjamo, rišemo, se pogovarjamo in se počutimo prijetno. Zapojmo skupaj kakšno ljudsko pesem.
Spanje pri osebah z demenco je lahko polno različnih motenj. Najprej to, da ne morejo zaspati, nato stalno nočno zbujanje in vstajanje, zamenjava noči za dan…Pomembno je ohranjati tudi rutino spanja. Želimo vam mirno noč.
Komentirajte!