Pozdravljamo Vas v letu 2020, v mesecu marcu, ko pomlad že malce trka na vrata, z upanjem, da se bo leto dobro nadaljevalo. Vse naše obstoječe aktivnosti bomo prilagodili glede na preventivne ukrepe, ki veljajo v državi.
V letu 2019 smo si po najboljših močeh prizadevali, da smo širšo javnost in pristojne institucije v Sloveniji opozarjali na potrebe oseb z demenco in njihovih svojcev. Predvsem pa smo in bomo tudi letos okrepili svoje aktivnosti na področju pomoči osebam z demenco in njihovim svojcem v okviru programa “Živeti z demenco v demenci prijaznem okolju”. Izvedli smo 167 Alzheimer Cafe-jev, ki se jih je udeležilo 3490 oseb. Po vsej Sloveniji smo imeli 14 usposabljanj za javne uslužbence, strokovne delavce in sodelavce ter formalne oskrbovalce oseb z demenco. Izvedli smo 54 delavnic iger in vaj za ohranjanje kognitivnih sposobnosti. V Posvetovalnico (osebno in telefonsko svetovanje) je bilo vključenih 909 oseb. Mreža demenci prijaznih točk šteje že 210 organizacij po vsej Sloveniji. V mesecu maju in septembru smo izdali glasilo Spominčica.
Družabništvo smo razširil tudi v druge regije po Sloveniji. V letu 2019 smo obiskovali 20 oseb z demenco na njihovem domu in izvedli 820 obiskov teh družin. To je tudi aktivnost, po kateri je veliko povpraševanje in ga žal z obstoječo skupino družabnic in družabnikov ne zmoremo pokriti. Zato vabimo prostovoljce z vse Slovenije, da se pridružijo mreži družabnikov.
V Cankarjevem domu smo 25. maja organizirali konferenco z naslovom V ritmu človeških možganov. Strokovnjaki in društva bolnikov so skupaj prvič predstavili pet vodilnih bolezni možganov: demenco, Parkinsonovo bolezen, multiplo sklerozo, Huntingtonovo bolezen in spinalno mišično atrofijo. Dogodek je bil namenjen najširši javnosti in izkazalo se je, da je organizacija tovrstnih interdisciplinarnih konferenc resnično zaželena. Zanimanje je bilo veliko, konference se je udeležilo več kot 230 bolnikov, svojcev, zainteresirane javnosti ter različnih strokovnjakov s področja zdravstvenega in socialnega varstva.
Med 8. in 9. novembrom 2019 je v Novi Gorici, v konferenčnem centru Perla, potekala 11. letna konferenca o demenci ASK 2019. Navzočih je bilo več kot 200 udeležencev. Geslo tokratne konference je bilo Spremenimo pogled na demenco. Udeleženci so bili tako domači kot tudi tuji gostje in predavatelji. Annette Dumas, vodja za evropske zadeve, je predavala o ženskah z demenco in njihovem položaju v sedanji družbi, dr. Vlasta Vučevac iz hrvaškega društva za paliativo je predstavila hrvaško zakonodajno o paliativni oskrbi, Lucia Bergamini iz AUSL Modena je opisala obvladovanje demence v zdravstveni politiki Modene, Francesca Arosio iz Alzheimer Italia je poročala o izkušnjah italijanskih demenci prijaznih skupnosti, Annalisa Baglieri iz AUSL Modena je predstavila psihosocialna posredovanja pri ljudeh z demenco, dr. Vojko Kavčič iz Inštituta za gerontologijo na Wayne State University je opisal kognitivno rezervo. Skupina tujih strokovnjakov, članov projekta IONIS, pa je z več predavanji predstavila sodobne tehnologije za podporo aktivnemu in samostojnemu življenju ter oskrbi in zdravljenju, ki so namenjene osebam z demenco.
Pri izvajanju aktivnosti Spominčice so naši prostovoljci opravili več kot 6078 prostovoljskih ur.
V letu 2020 intenzivno izvajamo programe usposabljanja za svojce, formalne oskrbovalce, Alzheimer Cafe-je in druge dogodke po vsej Sloveniji. V sodelovanju z Narodno galerijo pripravljamo likovne delavnice prilagojene za osebe z demenco. V mesecu septembru – Svetovnem mesecu Alzheimerjeve bolezni, načrtujemo izvedbo Sprehodov za spomin po vsej Sloveniji. Organizirali bomo tudi drugo konferenco V ritmu človeških možganov. Pripravili smo tudi 3. ponatis vodnika “Živeti z demenco doma”.
Kot ste verjetno opazili, smo članom in drugim prijavljenim pošiljamo e-novičnik Spominčnik z novicami, napovedmi dogodkov in poročili s preteklih dogodkov. Novičnik pošiljamo po elektronski pošti, če ga niste prejeli, nam sporočite naslov vaše elektronske pošte.
Za oblikovanje čim boljšega programa za vas, bomo tudi vnaprej veseli vaših predlogov in pripomb. Predloge nam lahko pošljete po pošti (Spominčica, Luize Pesjakove 9, 1000 Ljubljana) ali po elektronski pošti info@spomincica.si.
Vsem, ki ste članarino že poravnali, se zahvaljujemo. Ostale pa vljudno vabimo, da plačajo letno članarino, ki je tudi v letu 2020 nespremenjena in znaša 10€ (oz. po vaših zmožnostih). Letno članarino lahko plačate s položnico ali preko spletne banke:
Koda namena: OTHR
Namen: Ime in Priimek, članarina 2020
IBAN prejemnika: SI56 6100 0001 4609 032
Referenca prejemnika: 5000-2019
Redni zbor članov bo skladno s Statutom Združenja Spominčica izveden korespondenčno 23. 4. 2020. Redne člane Združenja pozivamo naj se na zbor članov prijavijo na način, da pošljejo elektronsko sporočilo na naslov info@spomincica.si. S povratnim sporočilom bodo dobili potrebna gradiva in navodila za izvedbo korespondenčne seje.
Dnevni red rednega zbora članov:
- letno finančno in vsebinsko poročilo za poslovno leto 2019, s poročilom nadzornega odbora;
- delovni program in finančni načrt za poslovno leto 2020;
- volitve nadomestnih članov organov Spominčice;
- razno.
Prav tako bi Vam bili zelo hvaležni, če bi nam lahko namenili del dohodnine (do 0,5 %), da bomo nadaljevali z izvajanjem zastavljenih programov, jih izboljševali in ustvarjalno delovali še naprej. Donacija je za Vas brezplačna, saj bi se sicer ta delež vaše dohodnine stekel v državni proračun. 0,5 % dohodnine lahko namenite tako, da izpolnite obrazec na spletni strani eDavki ali natisnete in izpolnite obrazec ter nam ga pošljete, mi pa ga bomo vložili na davčni urad.
Ljubljana, 16. 3. 2020 predsednica Štefanija L. Zlobec
Komentirajte!