Alzheimer Society je objavil odličen videoposnetek o Vaskularni demenci, ki je druga najpogostejša vrsta demence. Videoposnetek na kratko a zelo dobro predstavi vaskularno demenco zato je vsekakor vreden ogleda. Videoposnetek je sicer v angleškem jeziku, a si lahko besedilo videoposnetka v Slovenščini, preberete pod videom.
Prepis videa:
Kaj je vaskularna demenca?
Vaskularna demenca je druga najpogostejša vrsta demence. Povzročijo jo težave z dovajanjem krvi v možgane. Živčne celice potrebujejo kisik in hranila, da preživijo. Brez njih se poškodujejo ali odmrejo. Celice oskrbujejo s kisikom in hranili prek mreže krvnih žil v možganih. Če se dotok krvi v možgane prekine, na primer z nenadno zaporo ali puščanjem, temu rečemo možganska kap. Kap lahko povzroči znatno škodo na delih možganov. Kadar so deli možganov, odgovorni za spomin, razmišljanje ali govor poškodovani, si bo človek težko zapomnil stvari, razmišljal ali govoril. Vse to so simptomi vaskularne demence. Včasih je ena sama velika kap dovolj, da povzroči simptome demence. V slednjem primeru govorimo o demenci po kapi.
Slika prikazuje poškodbe možganov posameznika z demenco po kapi. V drugih primerih lahko oseba doživi niz manjših kapi, ki postopoma povzročajo škodo. Takrat govorimo o multi-infarktni demenci. Po možganski kapi lahko simptomi osebe ostanejo nekaj časa konstantni. Če ima oseba še kakšno kap, lahko pride do nenadnega poslabšanja simptomov. To imenujemo postopno napredovanje. Do bolezni majhnih krvnih žil pride, kadar se krvne žile skrčijo globoko v možganih. Bolezen majhnih krvnih žil je najpogostejši vzrok vaskularne demence. Ker zoženje vpliva na več majhnih krvnih žil in se poškoduje večji del možganov, bo oseba doživela postopno izgubo sposobnosti. Običajno ljudje z boleznijo majhnih krvnih žil opazijo upočasnitev razmišljanja in reševanja težav, na primer, da rabijo dlje časa, da se spomnijo besede in jo zapišejo. Dokazi nakazujejo, da bi lahko dejavniki življenjskega sloga, ki spodbujajo zdravo oskrbo s krvjo, na primer redno gibanje, uživanje zdrave prehrane in da ne kadimo, pomagali zmanjšati tveganje za vaskularno demenco. Trenutno ni zdravila za vaskularno demenco vendar lahko z obvladovanjem osnovnih srčno-žilnih bolezni, ki vplivajo na oskrbo s krvjo, kot so visok krvni tlak, visok holesterol in bolezni srca, upočasnimo napredovanje bolezni. Vaskularna demenca bo vplivala na ljudi različno, odvisno od tega, kateri del možganov je prizadet. Kljub temu so pogost simptom težave pri načrtovanju, organizaciji ali koncentraciji. Priporočljivo je zahtevnejše naloge razdeliti na manjše korake in paziti, da okolje ni preveč obljudeno ali hrupno.
Še nekaj dobrih informacij o vaskularni demenci najdete na tej povezavi: https://www.express.co.uk/life-style/health/1166660/dementia-symptoms-early-signs-vascular-dementia-causes/amp
Komentirajte!