Spominčica Alzheimer – Slovenija je danes na Alzheimer Cafeju gostila ga. Romano Tomc, evropsko poslanko in članico Evropske Alzheimer Alliance (EAA), skupine poslancev v Evropskem parlamentu. Je tudi podpisnica Evropske pobude, da postane demenca prioriteta javnega zdravstva, socialnega varstva, preventive in raziskav. Ga. Tomc je prav tako novo izvoljena predsednica Strateškega sveta za socialno politiko pri Vladi Republike Slovenije.
Na Alzheimer Cafeju smo spregovorili o težavah oseb z demenco in njihovih svojcev v času epidemije COVID-19 ter o sistemski ureditvi z Zakonom o dolgotrajni oskrbi.
Ga. Romana Tomc je povedala, da bo prihodnjem tednu v obravnavi na odboru za zaposlovanje in socialnih zadev v sklopu Evropskega Parlamenta poročilo o demografiji (Old continent is growing older).Gre za širše poročilo o staranju v Evropi. Ga. Tomc je v poročilu izpostavila je potrebo po obravnavanju področja demence in s tem povezanimi težavami na EU ravni. Povedala je, da se demenca uvršča na visoko mesto in je ena od prioritet zdravstvene in socialne politike na ravni EU.
Pogovarjali smo se o Zakonu o dolgotrajni oskrbi. Spominčica si je že ves čas prizadevala, da bi z Zakonom o dolgotrajni oskrbi uredili problem oseb z demenco, ki živijo doma in njihove družine. Pri tem smo izpostavili pomen ustreznega prepoznavanja demence, ki bo omogočilo, da osebe z demenco prejmejo ustrezno raven oskrbe. Prav prepoznavanje demence je danes velika težava pri uveljavljanju pravic oseb z demenco. Ga. Romana Tomc je na kratko predstavila zadnji predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki ga že dolgo pričakujemo in bo predvidoma kmalu v postopku sprejemanja na vladi in potem tudi v parlamentu. Povedala je, ta v Sloveniji ta zakon resnično nujno potrebujemo. Dolgotrajna oskrba bo financirana iz domačih in evropskih virov – tako, da financiranja z novim prispevkom ne bo potreben. Ga Tomc je povedal, da je Zakon pripravljen po zgledu sodobnih evropskih zakonov in bo uvajal pristope integrirane oskrbe, s katerimi bodo potrebe ljudi po socialnem in zdravstvenem varstvu primerno skupno obravnavane in urejane.
Na pobudo Alzheimer’s Disease International – ADI, je Spominčica že začela kampanjo ozaveščanja meseca o demenci v meseca septembra, svetovnega meseca Alzheimerjeve bolezni. Letošnja tema je diagnoza, saj še vedno preveč oseb z demenco nima diagnoze oz. imajo postavljeno ustrezno diagnozo šele v razviti fazi bolezni. Spominčica je povabila ga. Tomc na strokovni posvet, ki ga organiziramo skupaj z Nacionalnim inštitutom za javno zdravje meseca septembra, tako kot vsako leto. Spominčica bo pričela z nacionalno kampanjo o preventivi oz. zmanjšanju tveganja za demenco. Znanstvene ugotovitve kažejo, da lahko s spremembami življenjskega sloga in ustreznim obvladovanjem bolezni kot so diabetes, hipertenzija, depresija, debelost, izguba sluha pomembno zmanjšamo tveganje za razvoj demence. Ga. Tomc je idejo podprla in obljubila svojo pomoč.
Projekt “S sodobnimi pristopi krepimo moč starejšim ljudem, osebam z demenco in njihovim svojcem” sofinancira Evropski socialni sklad
Projekt “S sodobnimi pristopi krepimo moč starejšim ljudem, osebam z demenco in njihovim svojcem” sofinancira Evropski socialni sklad
Komentirajte!