Na spletnem Alzheimer Cafe-ju, ki je potekal v živo v četrtek 04.03. ob 11. uri smo spregovorili o varovanju pravic oseb z demenco in njihovega premoženja ter o uveljavljanju pravic iz socialnega varstva. Gostji Alzheimer Cafe-ja sta bili:
- ga. Vlasta Nussdorfer, članica strokovnega sveta Spominčice, svetovalka predsednika republike in varuhinja človekovih pravic od 2013 do 2019
- ga. Simona Rihter mag. soc. del., pomočnica direktorice, CSD Ljubljana, enota Grosuplje.
Posnetek si lahko ogledate spodaj ali na https://youtu.be/MyBq2ezUznw
V prvem delu je ga. Vlasta Nussdorfer spregovorila o pravicah oseb z demenco, varovanju njihovega premoženja in zagotavljanju varnosti. Glavna ugotovitev je, da so starejši najpogosteje izpostavljeni svojim najbližjim. “Pogosto je prisotno tudi nasilje. Priča smo tudi nepoštenim praksam neposredne prodaje dobrin in storitev. Sorodniki včasih tudi po nepotrebnem omejujejo osebam pravice starejših, npr. do oblačil, oddiha ipd, kar pa ne moremo razumeti, kot da je vedno v dobro starejše osebe,” je povedala iz svojih poklicnih izkušenj in dela in kot varuhinja človekovih pravic. V nadaljevanju je ga. Vlasta Nussdorfer spregovorila tudi o izražanju želja osebe z demenco in urejanja pravnih ter formalnih zadev: “Te stvari postanejo pomembne v primerih, ko ne gre vse brez težav. Zato je prav, da takrat, ko smo še sposobni, zapišemo svoje želje in tako tudi jasno povemo želje glede premoženja, denarja, pogreba in pokopa. Imejmo odprte karte in uredimo zadeve, ko smo še sposobni.” Povedala je tudi, da je oporoka najbolj pristna in realna taka, ki je napisana osebno, pri polni zavesti, brez prisile in strahu. Druga oblika oporoke je oporoka ob dveh pričah, napisana je lahko tudi na računalnik, priči pa naj ne bosta v ožji sorodstveni zvezi. Priporočila je, da se oporoko hrani pri notarju. S tem se zagotovi, da bo poroka obravnavana na zapuščinskem postopku na sodišču. Poudarila je: “S pristno oporoko pri polni zavesti, ki je hranjena pri notarju, se izognemo kasnejšim sporom in dolgotrajnim pravdam.” Še posebej pri demenci se srečujem tudi s skrbjo za varnost osebe same in tudi drugih. Ga. Nussdorfer je izpostavila problematiko vožnje osebnega vozila in vpliva posledic demence na sposobnost vožnje: “Nekateri vozijo po spominu in volana ne želijo prepustiti drugemu. Družinski zdravniki bi morali odreagirati in pri določeni starosti, ko obstaja sum na upad kognitivnih sposobnosti, napotiti osebo na ustrezen pregled sposobnosti za vožnjo.”
V nadaljevanju je ga. Simona Rihter predstavila pravice, ki izvirajo iz socialnega varstva. Predstavila je kaj podpira in nudi dnevno varstvo ter kaj pomoč na domu. Poudarila je pomen pravočasne oddaje vlog, da osebe do časa pridobijo pravice, ki jim pripadajo. V nadaljevanju je podala koristne in konkretne napotke kam oddati vlogo za urejanje institucionalnega varstva, dnevnega varstva in pomoči na domu ter kaj je potrebno preveriti preden se odda vlogo. Spregovorila je o skrbništvu in spremembah, ki jih je na tem področju prinesel nov družinski zakonik ter razložila skrbništvo za posebni primer – posamezne naloge – in kakšen je postopek za pridobivanje le-tega. Ga. Simona Rihter je tudi prostovoljka na Svetovalnem telefonu Spominčice vsak 1. ponedeljek v mesecu med 17. in 18. uro.
Glavno sporočilo, ki sta ga podali obe gostji Alzheimer Cafe-ja je: pomembno je ukrepati dovolj zgodaj, ko smo še dovolj zdravi, da lahko uredimo lastne zadeve ter da uredimo vse potrebno za uveljavljanje pravic iz socialnega varstva.
Komentirajte!