Redno vzdrževanje ustne higiene je enako kot za ostale, ne glede na fazo bolezni, pomembno tudi pri človeku z demenco. Slaba higiena ustne votline pripomore h hitrejšemu napredovanju Alzheimerjeve demence (Noble et al., 2013).
Ker med procesom ščetkanja zob lahko pride do raznih ne soglasij človeka z demenco, je potrebno razmisliti o načinih, ki bi zadevo olajšale in aktivnost naredile človeku manj stresno ali prijetnejšo. V nadaljevanju je naštetih nekaj koristnih nasvetov, ki jih lahko upoštevate pri vzdrževanju ustne higiene človeka z demenco.
PRIMER:
Človeku ščetkajte zobe dokler vam to dovoli. Za ščetkanje lahko uporabite otroško zobno ščetko, ki ima manjšo glavo in mehkejše ščetine. V kolikor človek odklanja ščetkanje zob z zobno ščetko, lahko poskusite zobno pasto dodati na krpico.
- Ko bolezen napreduje in ščetkanje ni več mogoče, ustno votlino lahko poskusite očistiti z ustreznimi gobicami ali penastimi palčkami, ki jih namočite v mlačno vodo. V vodo lahko dodate nekaj kapljic vode za ustno higieno, kar dodatno pripomore k razkroju bakterij in osveži dah.
- Po zaužitju sladkega prigrizka poskrbite, da človek popije malo vode ali si izpere usta. To bo pripomoglo k odstranjevanju ostankov hrane in bakterij, ki vplivajo na nastanek zobnega kamna in oblog. Ne prikrajšajte ga popolnega uživanja sladkih prigrizkov, sploh če jih ima rad.
- Večkrat na dan človeku večkrat ponudite kozarec vode ali manj sladkanega čaja, da naredi vsaj požirek ali dva. Zadostna hidracija poleg vzdrževanja vlažnih ust pomaga tudi pri zaviranju rasti bakterij in preprečevanju nalaganja oblog na jeziku, zaradi česar ima hrana drugačen okus. Za odstranjevanje oblog na jeziku lahko uporabite strgalo za jezik.
- Poskusite obrok končati z nekaj rezinami pomaranče ali nekaj koščki hrustljavega, surovega sadja ali zelenjave, kot so npr. jabolka, hruške, zelena ali korenje. Kislina v pomarančah razkroji sladkor in škrob v ustih, hrustljavo sadje in zelenjava pa pomagata ščetkati zobe. Vendar pred tem razmislite o človekovih sposobnostih žvečenja in požiranja.
Viri:
Takeya, K. (b.d.). Oral Care Tips for Dementia Caregivers. Pridobljeno s: https://www.agingcare.com/articles/oral-health-tips-for-dementia-caregivers-203144.htm
Noble, J.M., Scarmeas, N. & Papapanou, P.N. (2013). Poor Oral Health as a Chronic, Potentially Modifiable Dementia Risk Factor: Review of the Literature. Curr Neurol Neurosci Rep 13, 384 (2013). https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6526728/
Komentirajte!