Ples je celostna aktivnost, ki pomeni doživetje, pri čemer je bistveno, da se človek sprosti, ustvarja, izraža in se druži.
Posledica demence je tudi slabše senzorno, zlasti taktilno zaznavanje. Senzorno zaznavanje pomeni zaznavanje okolice, pri čemer se informacije iz zunanjega okolja prenesejo v centralni živčni sistem preko čutil. Z vstopom informacij v centralni živčni sistem se slednje povežejo z notranjimi informacijami, kar omogoča ustrezen odziv na okolje. Taktilno zaznavanje je del senzornega zaznavanja in sicer za področje tipa. Tipne zaznave in predstave so prisotne ob dotiku predmeta, človeka ipd. Tipna zaznava obnavlja in vzdržuje čutno zaznavanje, zato je pomembno, da ljudje z demenco dobijo izkušnjo, ki vključuje različne senzorične dražljaje, saj ti omogočajo boljše zavedanje telesa in lastnih gibov. Ena od možnih taktilnih izkušenj, ki jo lahko ponudimo ljudem z demenco je tudi dotik predmetov pri plesu. Del plesa lahko zajema uporabo pripomočkov, ki omogočijo bolj nazorno gibanje, učinkovitost in ustrezno pozicioniranost ter lažjo izvedbo gibov. Taktilno komponento čutil je mogoče spodbuditi z dejavnostmi ob uporabi različnih predmetov kot so ples z rutkami, interakcija z lutkami, igranje na kuhinjske pripomočke (kuhalnice, lonce ipd.), masaža preko predmeta (žogica, perje, pisalo). Predvsem je priporočena uporaba tistih predmetov, ki predstavljajo dele preteklega življenja človeka z demenco. S temi predmeti se ljudje lahko identificirajo in se uporabljajo za ohranjanje identitete (Winters, Pearson in Frattare, 2014).
Navodila za izvajanje plesne delavnice
S človekom z demenco lahko izvedete ples s predmetom. Lahko uporabite na primer balone, ki se premikajo že z rahlim dotikom, lahko izvedete tudi ples v sede z uporabo žoge. Pomembno je, da ustvarite prijetno okolje z zagotavljanjem mehkih tekstur in uporabo predmetov prilagodite vsakemu posamezniku. Pri tem bodite pozorni, da ples izvajate v prostoru brez ostrih robov. V ozadju lahko predvajate glasbo brez besedila. Dotik predmetov in materialov ljudi z demenco pomirja in jih veseli predvsem takrat, ko jih lahko tudi samostojno uporabljajo, zato priporočamo, da jih k temu spodbujate. Priporočamo ogled spodnjega videa, ki ponuja več idej in možnosti za ples s predmetom.
PRIMER:
https://youtu.be/WkihmmV0Lvc?t=56
Winters, K., Pearson, K. & Frattare, L. (2014). Touch, Smell, Hear, and See: Programming for Late-Stage Dementia. Pridobljeno 7.5.2020 s
https://soundideas.pugetsound.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1094&context=ms_occ_therapy
Komentirajte!