Človek z demenco ima lahko pogosto odpor do kopanja/tuširanja, kar je pogojeno z njegovimi navadami še iz mladosti. Za uspešno vključevanje človeka z demenco v omenjeno aktivnost je pomembno, da se seznanite ali pozanimate o njegovih tovrstnih preteklih navadah (Alzheimer’s association, b.d.).
Da bi tuširanje, kopanje postalo čim bolj obvladljivo in človeku z demenco prijetno, je dobro, da o nekaterih stvareh razmislite že pred izvedbo (Dementia care central, 2019). Celoten proces izvajajte počasi.
- KAKO POGOSTO? Čeprav se večina odraslih tušira vsak dan ali vsak drugi dan, vam človeka z demenco ni potrebno tako pogosto kopati/tuširati, sploh če aktivnosti ne mara. Morda je
kopanje/tuširanje dvakrat na teden dovolj, ostale dni ga nadomestite z umivanjem s krpico – ena za obraz, druga za intimne predele.
- KDAJ? Za kopanje/tuširanje poiščite vam in človeku z demenco najbolj ustrezen čas v dnevu. Razmislite, kdaj je človek to počel pred postavljeno diagnozo, se je morda stuširal zjutraj pred službo ali si privoščil kopel po napornem dnevu.
- KAKO? Poleg izbire časa v dnevu je dobro razmisliti tudi o izbiri človeku bližjega načina umivanja. Dobro je vedeti, ali se je človek z demenco v preteklosti raje hitro stuširal ali užival v daljši kopeli.
PRIMER:
- Pri napovedi aktivnosti bodite natančni, recite npr. »Čas je za kopanje/tuširanje.« Aktivnost lahko poimenujete tudi s človeku ustreznejšo besedo – v praksi se včasih dobro obnese tudi »bon za wellness«. Ne prepirajte se o potrebi po tušu ali kopeli. Bodite mirni in spoštljivi (National institute of aging, b.d.).
- Sama izvedba kopanja/tuširanja zanj lahko predstavlja ritual, kar pomeni, da sam ali z vašo pomočjo izbere sveže perilo, spalno srajco, kopalni plašč ali dnevna oblačila.
- Priprava in izvedba same aktivnosti naj bo čim bolj dostojanstvena in naj zagotavlja najvišji možni nivo intimnosti – torej pri zaprtih vratih.
- Kljub potrebi po vaši pomoči, poskusite človeka z demenco čim bolj vključiti v izvedbo aktivnosti. V zgodnji fazi demence bo morda dovolj zgolj verbalna spodbuda. V kasnejših fazah človeku dovolite vključevanja, tam kjer zmore (npr. miljenje, spiranje, zavijanje v brisačo itd.). Omogočite mu občutek nadzora, kar tudi pomeni opolnomočenje. Človeku z demenco dovolite naj izbere milo, vrstni red umivanja itd. (Dementia care central, 2019).
- V kolikor zmore, mu dovolite, da napolni kad z vodo, a obzirno preverite njeno temperaturo, preden vstopi vanjo. Če je bil vajen uporabljati kopel, mu pomagajte pri doziranju količine vode, v kolikor že potrebuje pomoč.
- Po vstopu v kopel mu namenite dovolj časa, da se udobno namesti, sprosti in skuša začutiti blagodejni učinek tople vode in peneče kopeli.
- Korak za korakom povejte človeku z demenco, kaj boste počeli. Bodite nežni in izogibajte se pretiranemu drgnjenju. Poskrbite, da je temperature vode človeku ugodna (National institute of aging, b.d.). Starejši so lahko zaradi večje občutljivosti kože bolj izpostavljeni tveganju za nastanek opeklin, lusk (Dementia care central, 2019).
- Za umivanje uporabite pripomočke, ki jih je uporabljal, ko je aktivnost izvajal še samostojno (bombažne krpice, gobice, krtače z ročaji za umivanje hrbta itd.).
- Da ne bi prišlo do zmedenosti, slabosti ali nevarnosti, človeka z demenco pri kopanju/tuširanju nikoli ne puščajte samega (National institute of aging, b.d.).
Viri:
National Institute of aging.(b.d.). Bathing, Dressing, and Grooming: Alzheimer’s Caregiving Tips. Pridobljeno s: https://www.nia.nih.gov/health/bathing-dressing-and-grooming-alzheimers-caregiving-tips
Dementia care central. (2019). How to Safely and Effectively Assist an Individual with Dementia with Bathing. Pridobljeno s https://www.dementiacarecentral.com/caregiverinfo/handsoncare/bathtime/
Alzheimer’s association. (b.d.). Bathing. Pridobljeno s: https://www.alz.org/help-support/caregiving/daily-care/bathing
Komentirajte!