Na Mednarodni konferenci o demenci ASK 2017 bo tudi Janja Ramšak, univ. dipl. soc. del. Predstavila bo svoj prispevek z naslovom Tematsko senzorični park.
Povzetek:
»Tematsko senzorični park« ni posebnost le v Domu Hmelina in v Sloveniji, temveč tudi širše. Razprostira se na enem hektarju površine, je ograjen, varen, še posebej za stanovalce, ki so zboleli za demenco. Poti so speljane v obliki osmice, kar omogoča varno in samostojno gibanje.
Velik poudarek dajemo strokovni obravnavi stanovalcev, ki so zboleli za demenco. Pri načrtovanju parka sodelovali s strokovnjaki nevrologije in nevrofiziologije. V njem smo zajeli kar največ področij čutenja in dojemanja, kar je pri starejših z demenco še posebej pomembno.
Park nudi možnosti za sprehajanje, počitek in druženje, uporabo fitnes naprav, rusko kegljanje, v amfiteatru se izvajajo prireditve, vrtnarjenje na visokih gredah, pobiranje in predelovanje sadežev, bazalno- senzorične treninge, treninge spomina in motorike, terapije z živalmi, hortikulturne in fizioterapevtske terapije. V njem se izvajajo različne delavnice, katere pripomorejo k boljšemu zdravju in počutju. V energetskem kotičku so kristali, ki ustvarjajo vibracije in močno energetsko polje.
Stanovalcem zbolelim za demenco daje možnost prostega gibanja, vključevanja v aktivnosti, da s tem ohranjajo in širijo socialno interakcijo.
V njem se prepletajo različni materiali – zemlja, pesek, kamenje, les, umetna in naravna trava, beton ter tlakovane poti. Namensko so talne površine razporejene tako, da se stanovalcem preko hoje po njih vzbujajo in ohranjajo različna čutila.
Park je prostor, kjer lahko stanovalci z boleznijo demenca ohranjajo fizično in psihično kondicijo na svežem zraku samostojno ali pod strokovnim vodenjem naših delavcev. Nepomičnim stanovalcem omogočamo druženje in sodelovanje pri aktivnostih v parku. V park jih vozimo s posteljami.
Z izgradnjo »Tematsko senzoričnega parka« zagotavljamo bistveno višji nivo kvalitete bivanja vsem stanovalcem. Tako se bolje počutijo, dlje časa ohranjajo samostojnost in neodvisnost, kar je za njih, njihove svojce in zaposlene izjemnega pomena.
Življenjepis:
Janja Ramšak je v Domu Hmelina, domu za starejše občane d.o.o., zaposlena od leta 2008, kot strokovna vodja, socialna delavka in koordinator pomoči na domu. Leta 2004 je diplomirala na Univerzi v Ljubljani študijski program Socialno delo. V letu 2008 opravila izpit iz socialnega varstva. Leta 2015 je znanje nadgradila z uspešno zaključenim magistrskim študijem progama Duševno zdravje v skupnosti.
Je članica Slovenskega združenja paliativne in hospic oskrbe. Aktivno je sodelovala pri prvem regijskem strokovnem srečanju aktivnega in zdravega staranja. Strokovnost in znanje prenaša na sodelavce. Izvaja strokovna predavanja v lokalnem okolju in širše. Je avtor številnih projektov na področju osveščanja o demenci.
Z veliko mero empatije v delo z eno izmed najbolj ranljivih skupin vnaša različne pristope in metode. Je koordinator treh skupin Alzheimer caffe na Koroškem.
Njene izkušnje in znanja so pomemben doprinos k večji osveščenosti ljudi o bolezni demenca v Domu in širše.
Komentirajte!