Glasgowsko deklaracijo je podpisalo že več kot 300 Slovencev in Slovenk
Živeti z demenco
Alzheimer Europe z Glasgowsko deklaracijo poziva k vzpostavitvi evropske strategije za demenco in ustreznih nacionalnih strategij po posameznih državah. Zavzema se za pravice, dostojanstvo in avtonomijo posameznikov z demenco. Vlade in ustanove poziva, da prepoznajo svojo vlogo pri tem in zagotovijo spoštovanje pravic ljudi z demenco.
Kot je zapisano v Glasgowski deklaraciji, mora imeti vsak posameznik z demenco:
- pravico do pravočasne diagnoze,
- pravico do kakovostne obravnave po postavljeni diagnozi,
- pravico do individualne, koordinirane in kakovostne obravnave ves čas bolezni,
- pravico do enakopravnega dostopa do zdravljenja in terapevtskih ukrepov in
- pravico do spoštovanja v skupnosti.
Deklaracijo je enoglasno sprejelo 26 članic Alzheimer Europe na letnem srečanju 20. oktobra 2014. Na letni konferenci Alzheimer Europe oktobra v Glasgowu so deklaracijo predstavili javnosti in jo podpisali. Podpisalo jo je že več kot 300 posameznikov iz Slovenije (več kot 3000 iz Evrope).
Med drugim so jo v Sloveniji podpisali: Milojka Kolar Celarc, ministrica za zdravje; Vlasta Nussdorfer, varuhinja človekovih pravic RS; Jernej Rovšek, namestnik varuha človekovih pravic RS; Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana; Violeta Bulc, Evropska komisarka za promet; Tanja Fajon, Alojz Peterle, Igor Šoltes, Patricija Šulin, Romana Tomc in Ivo Vajgl, poslanci v Evropskem parlamentu; Ivan Hršak, poslanec, Franc Jurša, poslanec; Ana Kranjc, predsednica Univerze za tretje življenjsko obdobje itn.
Glasgowsko deklaracijo so podpisale tudi nekatere organizacije: Mesto Ljubljana, SiNAPSA, Gerontološko društvo Slovenije, DEOS Center starejših Gornji Grad, Zavod za oskrbo na domu, Združenje nevrologov Slovenije in Spominčica.
Prosimo, da podpišete in delite!
Alzheimer Europe je pričel z on-line kampanjo za podpis Glasgowske deklaracije, s katero poziva k oblikovanju Evropske strategije za demenco in k oblikovanju strategij za demenco v vseh evropskih državah. Podpisniki pozivamo tudi svetovne voditelje, da prepoznajo demenco kot prioriteto javnega zdravstva in da oblikujejo svetovni akcijski načrt za demenco.
Deklaracijo je enoglasno sprejelo 26 članic Alzheimer Europe na letnem srečanju 20. oktobra 2014. Na letni konferenci Alzheimer Europe oktobra v Glasgowu so deklaracijo predstavili javnosti in jo podpisali.
Posamezniki lahko podpišete deklaracijo preko spletnega obrazca s pritiskom na gumb “podpiši”. Če ste predstavnik organizacije ali z področja politike in bi podpisali Glasgowsko deklaracijo, prosimo podpišite priložen obrazec (za organizacije(.pdf) ali z področja politike(.pdf)) in ga pošljite na naslov info@alzheimer-europe.org.
Prosimo vas, da to deklaracijo delite z drugimi.
Glasgowska deklarcija (SLO)(.pdf)